SIGMAK
NR 03/2014/2015
GAZETKA SZKOLNA ZESPOŁU SZKÓŁ PRYWATNYCH SIGMA WE WROCŁAWIU
LISTOPAD/GRUDZIEŃ
W tym numerze:Subkultury
List do prezydenta
Mikołajkowy dylemat
Moje spojrzenie na politykę

żnice między szkołą w Polsce a szkołą na Ukrainie
Życie biegacza
Znaki zodiaku
Andrzejki
Nasza twórczość
Ciekawostki o piłce nożnej
Recenzje
Organizm człowieka
Stopka redakcyjna:
Oliwier Rostowski, Seweryn Savytskyy, Maks Drabik, Paweł Paliga, Iza Paliga,
Martyna Przymuszała, Natalia Sobkowiak, Dariusz Woźniak, Alan Frankus, Kacper Sajan, Iwona Węgier, Kamil Kasprzak, Jarek Adamiec, Dominika Bieńczyk
Opiekun redakcji: Renata Gizler


SUBKULTURY
W Polsce istnieje wiele subkultur, w poniższym artykule postaram się przedstawić i krótko omówić kilka z nich.
Hipisi - Ruch ten powstał w połowie lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Do powstania subkultury hipisów przyczynił się m. in. kryzys kultury amerykańskiej. Ruch ten w Polsce pojawił się w większych miastach pod koniec lat 60. W latach 70 moda na hipisowanie dotarła do mniejszych miast.
Punk - Słowo punk oznacza śmieci, rzeczy bezwartościowe, tandetne. Nazwa subkultury odzwierciedla jej główne cechy: buntowniczy, prowokujący i nihilistyczny charakter. Członkowie grupy protestowali przeciwko zastanemu porządkowi społecznemu, poddawali krytyce otaczającą ich rzeczywistość.
Skini (skinheadzi) - Subkultura ta pojawiła się w Anglii w połowie lat 60. Nazwa odnosi się do głównej cechy wyglądu skina: krótkich lub ogolonych do samej skóry włosów, kurtka typu flyers, dżinsowe spodnie z podwiniętymi nogawkami, szerokie, elastyczne szelki oraz wysokie, ciężkie i wypastowane do połysku buty. Główną cechą tej subkultury jest silne przywiązanie do wąsko rozumianej społeczności lokalnej. Wygląd skina ma spełniać kilka funkcji:
·         symbolizuje zdecydowanie i ciągłą gotowość do walki,
·         ma wzbudzać respekt, jest przejawem swoiście pojmowanej przez skinów idei czystości i porządku.

Rastafarianie - Ruch rastafarian ma charakter religijno - filozoficzny. Nazwa tego ruchu wywodzi się od imion Ras Tafari Makkonena, etiopskiego księcia, który w 1930r. został cesarzem i był później znany jako Hajle Sellasje. Zasady postępowania rastafarian to:
·         nieużywanie alkoholu i narkotyków,
·         spożywanie żywności czystej ekologicznie,
·         wyzbycie się przemocy,
·         propagowanie zasad braterstwa i równości między ludźmi,
·         prowadzenie spokojnego trybu życia, wolnego od rywalizacji, agresji i stresu.
Metalowcy, metale (ang. metalhead, headbanger, metallian) - subkultura powstała na początku lat 70. XX wieku, zgromadzona wokół muzyki heavymetalowej i jej podgatunków. Subkultura ta powstała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak metalowców można spotkać w wielu krajach, najwięcej co ciekawe w Japonii i Brazylii. Na wizerunek metalowca składają się:długie włosy, obcisłe spodnie, skórzane kurtki, czarne T-shirty, ćwiekowane pasy.
W kolejnym numerze przybliżymy Wam pozostałe subkultury.
Kamil Kasprzak, Jarek Adamiec, 1LOWrocław, 16.11.14r.
Szanowny Panie Prezydencie,

Chciałbym przedstawić Panu moją propozycję dotyczącą nadania imienia nowej ulicy we Wrocławiu.

         Tak więc moim pomysłem jest, by tej nowej ulicy nadać imię sławnego pisarza Stanisława Lema. Chciałbym, żeby ta ulica się tak nazywała, ponieważ Lem powinien być upamiętniany wśród młodych ludzi.
Stanisław Lem był sławnym polskim pisarzem i filozofem. Człowiek ten pisał książki science fiction o robotach oraz miejscu człowieka w kosmosie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano 30mln egzemplarzy jego książek. Stanisław Lem napisał wiele książek i można dodać, iż w pewnym stopniu przewidział przyszłość. Znakomici naukowcy czytali jego książki.
Wiele dzieci, a także dorosłych, czyta jego książki, które są bardzo ciekawe. Stanisław Lem rozwinął elektronikę i dał przyszłość „nowej erze komputerów”. Dlatego sądzę, iż przechodząc przez tę ulicę zapamiętamy na zawsze tą wielką osobę, która przyczyniła się do rozwoju komputerów. Ludzie mieszkający na tej ulicy będą godnie wspominać wielkiego pisarza.

Mam nadzieję, iż zadowoli się Pan moją propozycją oraz zaakceptuje pan tę nazwę. Byłbym bardzo wdzięczny.                                                                                        

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

Michał Kempiński, 6P
MIKOŁAJKOWY DYLEMATZbliżają sie święta, a wraz z nimi powtarzający co roku dylemat: Co kupić w prezencie? W szkole jak co roku losujemy w klasach wzajemnie swoje imiona. Jednemu trafi sie najlepsza koleżanka innemu zaś osoba, której nie zna prawie w ogóle. Nie wie wtedy, co kupić! A co jeśli to, co upatrzyłem juz posiada, albo mu sie nie spodoba? Książka byłaby ciekawym prezentem. Ale jaka- historyczna, naukowa, kryminał, romans, dramat a może zbiór baśni ? Może płytę? Ale jakiej muzyki słucha? Może kupisz mu jakieś perfumy? - podpowiada koleżanka. A co jeśli pomyśli, ze śmierdzi albo jak nie spodoba mu sie zapach? :) To niewiele z mikołajkowych dylematów. Sama często mam taki problem, ale myślę, że najlepszym rozwiązaniem są karty upominkowe, najlepiej w Empiku, kupujemy kartę za ustanowioną w klasie cenę (przykład 30zl), dokupujesz do tego jakieś słodkości i masz idealny prezent, ponieważ obdarowany może kupić coś, co lubi, co mu się przyda, np. książkę, płytę i inne rzeczy według uznania. Mam nadzieję, że pomogłam. Życzę powodzenia i udanych mikołajkowych zakupów :)

Dominika Bieńczyk, 1LO

Moje spojrzenie na politykę
W tym artykule chciałbym przybliżyć temat polityki wewnętrznej naszego kraju. Dnia 16 listopada 2014 roku odbyły się wybory samorządowe. Głos można oddać po ukończeniu osiemnastego roku życia. W gminach ludzie głosowali na wójta oraz radę gminy. W powiecie głosuje się na starostę powiatowego oraz rade powiatu. W województwie głosuje się na marszałka województwa i sejmik samorządowy województwa. O godzinie dwunastej frekwencja wyniosła 14 % , a godzinie dziewiętnastej 39%. Wybory samorządowe mają największe znaczenie dla ludzi, ponieważ samorządy mają najwięcej funduszy oraz rozwiązują lokalne problemy jak: dziurawe drogi, szkolnictwo, przychodnie, kanalizacja, oświetlenie i wiele innych bliskich mieszkańcom kłopotów. Wybory samorządowe wyłaniają władze na okres czterech lat. Wtedy ludzie będą mieli bezpośredni kontakt z władzami. Dzięki temu będą mogli prowadzić dialog z władzami w wielu różnych sprawach. Przed wyborami większość kandydatów promowało się różnymi sposobami. Najczęściej były to plakaty i bilbordy, ale też wideoklipy w Internecie, ulotki czy napisy na szybach samochodowych. W wyborach do samorządu nie liczy się prestiż, sława czy partia polityczna, do której dany kandydat należy. Chodzi o to, co dana osoba chce zrobić za czasu pełnienia danej funkcji. To na tej podstawie wyborcy decydują na kogo zagłosują. Myślę, że udało mi się przekazać część swojej wiedzy Wam. Do zobaczenia, mam nadzieję, że przed kolejnymi wyborami J.Oliwier Rostowski, 6P
Różnice między szkołą ukraińską a polską

         Na pierwszy rzut oka systemy edukacyjne Polski i Ukrainy są dość podobne. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, możemy zobaczyć różnice. Toż w tym wydaniu gazetki „Sigmak” spróbujemy opisać różnice pomiędzy polską a ukraińską szkołą.
I na Ukrainie, i w Polsce dzieci zaczynają edukację w 6 lat i obowiązuje ich 12 letni system edukacji. W Ukrainie przez pierwsze 4 lata dziecko uczy sięw młodszej szkole. Po czym 5 lat w szkole średniej, a ostatnie 3 lata w szkole starszej.Takie podziały różnią się od podziałów w Polsce. W Polsce dzieci najpierw 6 lat chodzą do szkoły podstawowej, potem 3 lata w gimnazjum i kolejne 3 lata w liceum. Teraz możemy przejść do innych różnic.
Następnie omówimy system ocen. Na Ukrainie praca ucznia jest oceniana w skali od 1 do 12. Wówczas, gdy w Polsce najwyższa ocena, którą może dostać uczeń, jest 6. Poniżej podam przybliżoną tabelę odpowiedników ocen.
Ukraina
12
10
8
6
4
2
Polska
6
5
4
3
2
1

Na Ukrainie rok szkolny jak i w Polsce zaczyna się 1 września. Natomiast kończy się miesiąc wcześniej - 31 maja. Czyli letnie wakacje trwają 3 miesiące (od czerwca po wrzesień). W ciągu roku są jeszcze 1-tygodniowe przerwy jesienią, zimą i wiosną.
Na Ukrainę jak i w Polsce dzieci są zobowiązane chodzić w mundurkach szkolnych. Każda szkoła ma swój kolor.
Podsumowując, organizacja edukacji w Ukrainie i w Polsce jest bardzo podobna. Dodatkowo w każdym kraju szkoła może po swojemu zorganizować proces nauczania, istnieją szkoły sportowe, muzyczne, z pogłębionym nauczaniem języków obcych itd. Więc każdy może znaleźć coś dla siebie J

Seweryn Savytskyy, 6PŻycie Biegacza
       
         Dzięki bieganiu sportowcy posiadają zdrowe serce - bieganie obniża ciśnienie krwi, usprawnia układ krążenia i wzmacnia serce. Mogą się pochwalić lepszą odpornością (biegacze chorują rzadziej ) i efektywniejszym metabolizmem. Podczas biegania każdy biegacz spala 700-850 kalorii na godzinę.
         Bieganie poprawia siłę nóg oraz całości korpusu człowieka. Poprawia stabilizację, wzmacnia ścięgna i stawy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Poprzez bieganie wspomagane są również nasze kości, które dzięki regularnym ćwiczeniom stają się twardsze i mocniejsze. Systematycznosć w bieganiu umożliwia kontrolę nad stężeniem cukru we krwi, pomagając w ten sposób cukrzykom.


         Zdaniem wielu pomaga ono w budowaniu pewności siebie, tym samym dając nam kontrolę nad własnym życiem. Zdaniem naukowców wzmagając produkcję endorfin umożliwia miłe rozpoczęcie dnia i działa na nasze samopoczucie podobnie jak tabliczka czekolady.
Biegajmy!!!

Martyna PrzymuszałaNatalia Sobkowiak, 3GHOROSKOP

Baran - W związkach próbuj nawiązać rozmowę, z rodziny będziesz zadowolony, zdrowie w tym miesiącu będzie oznaczać ból w stawach a jeśli chcesz dobrze zarobić zachowaj czujność.
Byk - W następnych związkach uważaj na byłych, bliscy dadzą ci wsparcie, jeśli chodzi o zdrowie to idź się zbadaj, a w pracy i forsie korzystaj z wpływów.

Bliźnięta- W związkach wyciągnij rękę na zgodę, odwiedź dalszą rodzinę, regeneruj się i odpoczywaj, a w finansach będziesz skuteczny.

Rak - W związkach trzymaj nerwy na wodzy, w rodzinie liczy się troska i wsparcie, dbaj o siebie i wzmacniaj odporność a w pracy miej się na baczności.
 
Lew- W związkach miej oczy szeroko otwarte, wyciągnij rękę na zgodę, korzystaj z życia i nie bierz pożyczek.

Panna- W związkach panny miłość jest wszędzię, miej oczy dookoła głowy, zrelaksuj się, i nie bądź rozrzutny.

Waga - W związkach się postaraj, wszystko jest na twojej głowie, odpocznij, bądź ekonomiczny.

Skorpion- W związkach trzymaj nerwy w ryzach, spiesz z pomocą, rzucaj nałogi, planuj przyszłość.

Strzelec- W związkach będą szalone chwile, wszystko masz pod kontrolą, nie idź na łatwiznę, bo przegrasz.
Koziorożec- W związkach normalka, mama i tata i rodzeństwo dadzą ci spokój, będziesz zdrowy jak R... to znaczy jak koziorożec, szczęście nie zależy tylko od ciebie, co jakiś czas polegaj na innych.
Wodnik- W związkach wreszcie powiedz "kocham cię", w rodzinie będzie panować etykieta jak w pałacu, ćwicz mięśnie i umysł i portfel będzie zawsze gruby.
trudną  sprawę.
Ryby- W związkach słuchaj się serca, masz atrakcyjną znajomą lub znajomego i zastanawiasz się czy ma dobry charakter, zdrówko dobre i portfel oczywiście gruby.


Paweł Paliga, 6P AndrzejkiWieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja patrona Szkocji , Grecji i Rosji. Dzień ten przepada na końcu lub na początku roku liturgicznego.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Historia

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialnych i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt ( męskim odpowiednikiem były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualne, w odosobnieniu ; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową , organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane - niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłoslowu imienia Andrzeja ( Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża mężczyznę ; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra , dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne:

Indywidualne

Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami , w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża

Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja , to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).

Zbiorowe

Losowanie przedmiotów o symbolicznych znaczeniu np: listek oznaczał staropanieństwo , obrączka lub wstążka z czepka - bliski ślub , różaniec - stan zakonny.

Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.

Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp: ( zob. też ceromancja)


Izabella Paliga, 6 kl

NASZA TWÓRCZOŚĆ

MAKS DRABIK I JEGO LIMERYKI HISTORYCZNE

Bolesław Chrobry
Miał książę Mieszko syna
Nazywał się syn Bolesław
,,Synu, swymi czynami Polskę rozsław”!
Zapamiętał to mały
Okazało się potem że to władca doskonały
Zdobył Czerwieńsk, Milsko, Łużyce i Kijów
Przyprowadził w łupie tysiące krów
Koronacja wreszcie się odbyła
Pamiętano ile dzięki niemu Polska zdobyła
I Bolesław umarł

Pewien Piast
Był sobie za czasów rozbicia Polski pewien Piast
Znał angielski, wiedział co to czas Past
W spadku jednak dostał ziemie malutkie,
Majątki jego były skromniutkie
A wojsko słabiutkie
Ale że z niego był rycerz wspaniały
Ale też pychy pełen cały

Wyzwał pewnego księcia na pojedynek
Była to walka o miasta rynek
Już szarżował na przeciwnika
Słyszy koński tętent nawet Afryka
Pewien zwycięstwa pięknego
Dnia tego
I przegrał sromotnie
A do pojedynku stawał tak ochotnie…

Bitwa której nie było

Na wojnę szły armie: polska i krzyżacka
Bali się dowódcy że gdzieś jest zasadzka
W borach się mnóstwo rycerzy pogubiło
W bagnach też śmiesznie nie było
Ale szli uparcie
Słychać było mieczy tarcie
Niektórzy woleliby pływać po rzece Warcie
Niż w nocy tam być na warcie
I się armię pogubiły
I bitwy walnej nie odbyły
 WIERSZE IWONY WĘGIER

Las, jesienna melancholia
Cii, mój skarbie.
Wkraczam do lasu zmartwień.
Idę przed siebie.
Ciarki na plecach, stąpam po brązowej, czerwonej farbie.
Z drzew spadają jak szare motyle liście.
Uderzając o mglistą pelerynę.
Liczę kroki. Coraz głębiej w jesieni, zagłębiam się czerni.
Nogi idą, mięśnie przytakują mimo woli.
Koniec kontroli.
Ta cudowna poświata, latam jak duch w zaświatach.
Dookoła srebrnej luny, majaczy, magiczna łuna.
Białe promienie rozświetlają mi drogę.
Znów odbiorę bezsenność w ratach.
Siadam, czytam książkę przy kominku, płomieni batach.

Gdy słońce wschodzi
Karzeł świeci się i mami żółci kolorami.
Śmiejąc nam się w twarz,
Oświetla drzewa wypełnione kolorami.
Kilka kilometrów przeszło alejami.
Jesień okryła parki i z hukiem się tarabani.
Jeśli chcesz, pokażę Ci kolor tego szczęścia,
Pod jesiennym słońcem śródmieścia.
Obiecuję
Obietnice? Dobry bełkot.
Słowa przeszywają nas na wskroś ale nie powiedzą czegoś wiecznego.
Wszystko się wali to znany scenariusz.
Ludzie z awangardą szukają sposobu na życie.
„Obiecuję” Nie wierz w te pięknie ułożony litery,
Zaraz po „Kocham Cię” najbardziej skrajne kłamstw sfery.CIEKAWOSTKI O PIŁCE NOŻNEJ
W historii piłki nożnej działo się wiele ciekawych rzeczy. Postaramy opisać się najciekawsze z nich.
1) Reprezentacja Polski w piłce nożnej zajmuje aktualnie 44 miejsce ,  ponad nami są kraje takie jak: Republika Zielonego Przylądka ,   Rumunia ,   Grecja i wiele innych , a na czołowych miejscach są : Niemcy , Argentyna i  Kolumbia.
2) W latach 40-tych jedna z Brazylijskich drużyn wygrała swój mecz 0,5:0.Podczas strzału piłka rozerwała się i połowa z niej wpadła do bramki, a druga zaraz obok niej. Sędzia uznał jedynie pół gola.
3)W piłkarskiej Lidze Mistrzów UEFA w sezonie 2002/2003 w półfinale grały ze sobą dwa kluby z tego samego miasta : Inter Mediolan i AC Milan , grające na tym samym stadionie. Padły wyniki 0:0 oraz 1:1 i awans do finały zgraną AC Milan , gdyż strzelił więcej      bramek na wyjeździe.                                                                                                                                       
4)Najszybsza czerwona kartka w historii piłki nożnej została pokazana w 2 sekundzie meczu, ponieważ piłkarz po gwizdku sędziego przeklął.
Alan Frankus, Kacper Sajan

RECENZJA SERIALU
Przez wszechobecną jesień wielu z nas pozostaje w domach. Nudne wieczory może nam umilić serial pt. The Walking Dead. Żywe trupy (ang. The Walking Dead) – amerykański serial telewizyjny, stanowiący adaptację komiksu o tym samym tytule. Akcja serialu skupia się na grupie ludzi, którzy starają się przeżyć w świecie opanowanym przez zombie. Głównym celem bohaterów serialu jest szukanie schronienia i ucieczka z dala od hord zombie (które atakują każdą żywą istotę, i których samo ugryzienie z czasem staje się śmiertelne i powoduje przemianę w zombie. Fabuła koncentruje się głównie na problemach grupy, których podstawowym celem jest utrzymanie własnego życia oraz stawianie czoła trudnym sytuacjom w kontaktach z innymi ludźmi, którzy przetrwali po katastrofie, czy w przypadkach śmierci członka grupy. Głównym bohaterem jak i przewodniczącym grupy jest policjant Rick Grimes, który obudził się ze śpiączki w świecie zdominowanym przez szwendaczy. Bohaterzy serialu spotykają wiele trudności. Którym musza stawić czoła. Grupa osób pod przewodnictwem Ricka przemierzają świat wzdłuż i wrzesz by zapewnić sobie schronienie, lecz zawsze coś musi się wydarzyć i nie mogą pozostać w jednym miejscu.
              Serial bardzo spodoba się miłośnikom fantazji z dużą dawką horroru. W każdym odcinku są chwile, które naprawdę trzymają w napięciu, przez co staje się on jeszcze ciekawszy. Aby zrozumieć dokładnie fabułę filmu najlepiej by było oglądnąć od sezonu pierwszego.
               Ten serial jest moim ulubionym filmem, ponieważ jest on bardzo rozbudowany i wiele w nim się dzieje. Zapraszam do oglądania co niedzielę na kanale FOX.
Dariusz Woźniak, 3G

ORGANIZM CZŁOWIEKA
Nasz organizm to niesamowita zagadka. Co godzinę wydzielają się inne hormony, które wpływają na intensywność i chęć wykonywania pewnych czynności. Zegar biologiczny przeciętnego człowieka jest bardzo zróżnicowany. W ciągu doby: serce uderza 100 000 razy, robimy 23 000 wdechów i wydechów, a oczy mrugają 16 500 razy.
Zaczynając od północy: o 2.00 wchodzimy w stan najgłębszego snu. O 4.30 spada nam temperatura ciała. O 6.45 zaczyna wzrastać ciśnienie krwi. O 7.30 kończy się wydzielanie melatoniny (hormonu, który normalizuje zegar biologiczny). O 8.30 ruch jelit przyspiesza. O 9.00 wzrasta poziom wydzielania testosteronu. O 10.00 jesteśmy najbardziej czujni. O 14.30 powstaje najlepsza koordynacja ruchowa. O 15.30 mamy lepszy refleks. O 17.00 jest najwyższa wydajność układu krążenia i siły mięśni. O 18.30 ponownie wzrasta ciśnienie krwi. O 19.00 jest najwyższa temperatura ciała. O 21.00 zaczyna się wydzielać melatonina, a o 22.30 ruch jelit się spowalnia.
Dziennie przeciętnie poświęcamy na: pracę - 9h 12 min; sen - 7h; prace domowe KOBIETY - 4h 47min MĘŹCZYNI - 2h 12 min; przed komputerem - 4h; przed telewizorem - 3h 30min; poza domem (sprawunki, spotkania towarzyskie) - 1h 48 min; dojazd do pracy - 1h.
Zegar biologiczny dotyczy również godziny, o której powinno się jeść posiłki. Śniadanie zaleca się spożywać między godziną 7.00 a 9.00, ponieważ po przebudzeniu rośnie poziom hormonu głodu;  podwyższony powoduje nerwowość. Drugie śniadanie powinniśmy jeść między 11.00 a 12.00, gdyż o tej porze wzrasta poziom galaniny, która wzmaga apetyt na niezdrowe tłuszcze. Obiad należy spożywać między 14.00 a 16.00, ponieważ w tych godzinach lepiej trawimy i spalamy. Najlepszą godziną ostatniego posiłku jest godzina 18.00-20.00. Kolację należy zjeść 2-3 godziny przed snem, aby zasilić mózg na całą noc, ale nie przeciążyć żołądka i wątroby, które nocą zmniejszają swoją aktywność.
 Po 15.30 NIE PIJ KAWY!!! Rozreguluje to Twój zegar biologiczny!

Natalia Sobkowiak  i  Martyna Przymuszała 3G